تبلیغات
:: . - کنترل زیستی آفات در كشاورزی ارگانیك ::

.

درباره وبلاگ

  این وب سایت متعلق به محمد آچاك دانشجوی رشته مهندسی مدیریت و آبادانی روستاها دانشگاه پیام نور مركز ایرانشهر می باشد. تلاش ما بر این است تا برای هر چه بهتر شدن و بالابردن سطح علمی دانشجویان عزیز تلاش كنیم .
ما از دیار آفتابیم ، از سرزمین های نخلهای راست قامتی كه انوار طلایی خورشید شاخ و برگشان را نوازش می دهد ، آمده ایم تا اثبات كنیم فرزند خورشیدیم ، گرم و پر حرارت . و سرشار از شوق برای رسیدن به والاترین اهداف . ما جوانیم و آنچه جوان را می سازد تغییر است و نو بودن در همه چیز ، چه افكار و چه اعمال .
یادمان باشد كه ما نهال نخل را بغیر از آب و آفتاب با عشق رویانده ایم . امید آن داریم به لطف پروردگار در فضایی سالم و صمیمی عشق به علم را تجربه كنیم .
پل ارتباطی با مدیر وب لاگ :

E-mail: khodam1370@gmail.com

در پناه لطف بیكران حق سبز و شكوفا باشید .

مدیر وبلاگ : محمد آچاك
جستجو

ساعت فلش

نظر سنجی

ساعت فلش

نظر شما در مورد وب سایت چیست؟
نویسندگان
آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
 • پشتیبانان

  بسم الله الرحمن الرحیم

  با سلام خدمت شما بازدیدكننده گرامی ، به وبلاگ ::انجمن علمی نخل :: خوش آمدید . لطفا برای هرچه بهتر شدن مطالب این وبلاگ ، ما را از نظرات و پیشنهادات خود آگاه سازید و به ما در بهتر شدن كیفیت مطالب وبلاگ یاری رسانید.

  تبلیغات

  برای سفارش تبلیغات با مدیر وبلاگ تماس بگیرید
  دوشنبه 18 بهمن 1389

  از تمام روش‌هایی که اخیراً برای مدیریت آفات و بیماری‌ها و علف‌های هرز ارائه گردیده است کنترل بیولوژیکی نسبت به سایر روش‌ها از پیچیدگی بیشتری برخوردار است و شاید جزء آخرین یافته ها باشد.

  کنترل بیولوژیکی شامل استفاده از دشمنان طبیعی به منظور مدیریت آفات و بیماریها است. این روش‌ها با سیستم های زنده سروکار دارد و بسیار پیچیده است و از مکانی به مکان دیگر و از زمانی به زمان دیگر متفاوت است. اصول اولیه کنترل بیولوژیکی در زیر آمده است:

  در مدیریت تلیقی آفاتIPM  در مورد دشمنان طبیعی اطلاعات بسیار گسترده ای در دسترس است.

  رهاسازی دشمنان طبیعی

  اگر جمعیت دشمنان طبیعی موجود در منطقه بسیار کم است برای کنترل آفات می توان آنها را در یک آزمایشگاه پرورش داد سپس دشمنان طبیعی پرورش یافته را به منظور تقویت جمعیت این حشرات و هچنین کاهش جمعیت آفات در محصولات رهاسازی کنیم.

  هنگام رهاسازی دشمنان طبیعی برای کنترل بیولوژیکی دو راه وجود دارد:

  رهاسازی به منظور پیشگیری در ابتدای هر فصل: این روش هنگامی قابل استفاده  است که دشمنان طبیعی بتوانند در فصل محصول حاضر باشند که این ناشی از شرایط نامناسب جوی و عدم حضور آفات است. سپس جمعیتی از دشمنان طبیعی ایجاد  شده و در طول فصل رشد می کنند.

   رهاسازی دشمنان طبیعی در صورت ایجاد خسارت به محصولات توسط جمعیت آفات:

  معمولاٌ این روش از عوامل بیماریزا استفاده می شود زیرا جمعیت آنها ثابت نمانده و در محیط محصولات بدون حضور میزبان (آفات) پراکنده می شوند و اغلب  تولید این عوامل بیماریزا گران است.

  تریکوگراما برای کنترل میوه مردگی گوجه فرنگی

  یک زنبور سیاه لاغر بنام تریکوگراما براسیلینسین تخم های آفت میوه مردگی گوجه را پیدا کرده (Helicovera    armigra ) و تخم های خودش را روی آنها می گذارد و باعث می شود بجای لارو میوه مردگی گوجه فرنگی یک زنبور ضعیف  از تخم خارج شود.

  تریکوگراما برای گیاهان گوجه فرنگی مضر نمی باشد. تریکوگراما اندازه گیری شده و بر روی تریکوکاردها در مزرعه رهاسازی می شود که این کاردها  شامل چندین هزار تخم انگل هستند.

  در هند این تریکوکاردها حاوی 20000 تخم انگل می باشند و قیمت آن 20 تا 30  روپیه است( 0.5$ امریکا)

  آخرین مطالب ارسالی

  چند خط با خدا

  خدایا مگذار دعا كنم كه مرا از دشواری ها و خطر های زندگی مصون داری ، بلكه دعا كنم تا در رویارویی با آن ها بی باك و شجاع باشم . مگذار از تو بخواهم درد مرا تسكین دهی بلكه توان چیرگی بر آن را به من ببخشی .

  كلیه حقوق این وب سایت متعلق به نویسنده( محمد آچاك ) می باشد . با تشكر محمد آچاك .
  کتاب طلایی پیام نور