تبلیغات
:: . - آبخیز داری چیست؟ ::

.

درباره وبلاگ

  این وب سایت متعلق به محمد آچاك دانشجوی رشته مهندسی مدیریت و آبادانی روستاها دانشگاه پیام نور مركز ایرانشهر می باشد. تلاش ما بر این است تا برای هر چه بهتر شدن و بالابردن سطح علمی دانشجویان عزیز تلاش كنیم .
ما از دیار آفتابیم ، از سرزمین های نخلهای راست قامتی كه انوار طلایی خورشید شاخ و برگشان را نوازش می دهد ، آمده ایم تا اثبات كنیم فرزند خورشیدیم ، گرم و پر حرارت . و سرشار از شوق برای رسیدن به والاترین اهداف . ما جوانیم و آنچه جوان را می سازد تغییر است و نو بودن در همه چیز ، چه افكار و چه اعمال .
یادمان باشد كه ما نهال نخل را بغیر از آب و آفتاب با عشق رویانده ایم . امید آن داریم به لطف پروردگار در فضایی سالم و صمیمی عشق به علم را تجربه كنیم .
پل ارتباطی با مدیر وب لاگ :

E-mail: khodam1370@gmail.com

در پناه لطف بیكران حق سبز و شكوفا باشید .

مدیر وبلاگ : محمد آچاك
جستجو

ساعت فلش

نظر سنجی

ساعت فلش

نظر شما در مورد وب سایت چیست؟




نویسندگان
آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
 • پشتیبانان

  بسم الله الرحمن الرحیم

  با سلام خدمت شما بازدیدكننده گرامی ، به وبلاگ ::انجمن علمی نخل :: خوش آمدید . لطفا برای هرچه بهتر شدن مطالب این وبلاگ ، ما را از نظرات و پیشنهادات خود آگاه سازید و به ما در بهتر شدن كیفیت مطالب وبلاگ یاری رسانید.

  تبلیغات

  برای سفارش تبلیغات با مدیر وبلاگ تماس بگیرید
  یکشنبه 22 اسفند 1389

  نظر به اینكه رشته آبخیز داری در ایران قدمت چندانی ندارد و تا به حال كمتر شناخته شده است تصمیم بر این شد توضیحات ساده ای از این رشته در ایران به خدمت جامعه ی علمی و دیگر اقشار جامعه كه در گیر این رشته هستند یا خواهند بود تقدیم شود.

   

  آبخیز داری چیست؟

  تاكنون در بروشورهای مختلفی كه اداره ی جهاد كشاورزی وادارات مربوط عرضه نموده اند. این رشته تا حدود زیادی معرفی شده است و فهرستی از عملیات مختلفی كه در این رشته انجام می گیرد به طور مختصر و مفید ارائه شده اند اما در باب یادآوری این توضیحات مجدداً ذكر می شوند. برای معرفی آبخیزداری نخست باید بستر كار آن را معرفی كرد،

  حوضه ی آبخیز.

  یك حوضه (حوزه) ی آبخیز (watershed , basin) همانطور كه از نامش پیداست یك محوطه یا یك ناحیه یا یك بخش مشخص و متمایز شده از زمینی است كه آبهای جاری آن توسط یك رود و انشعابات آن زهكشی می شوند و از یك نقطه به نام خروجی (out let) حوزه خارج می شوند. این رود را كه زهكشی اصلی این منطقه است آبراهه ی اصلی و انشعابات دیگر را كه كار زهكشی سطح حوزه را به آبراهه ی اصلی انجام می دهند آبراهه های فرعی نامند.

  آبراهه ی اصلی طویل ترین آبراهه ی حوزه است كه كلیه ی آبهای جاری شده در سطح حوزه را جمع كرده و از خروجی حوزه به بیرون می فرستد . این آبهای جاری ممكن است آب حاصل از بارش باران یا برف باشد یا دیگر آبهای جاری همچون آب چشمه ها و قنات ها و...

  معمولاً هر بارشی كه در سطح زمین صورت می گیرد مقداری از آن به داخل زمین نفوذ می كند و مقداری از آن به صورت رواناب در می آید و بقیه ی آن نیز از سطوح

  مختلف تبخیر می شود یا ممكن است از سطح اندامهای جانداران

   

  (گیاهان و جانوران) بصورت تعرق خارج شود كه این بخش سوم در مقابل دو بخش دیگر معمولاً نقش كمرنگتری دارد. این تغییر و تحولات را معمولاً با معادله ی زیر كه معادله بیلان هیدرولوژیكی نام دارد بیان می كنند.

  p = et + i + r + s

  p precipitation یا میزان بارش و نزولات

  et evapotranspiration تبخیر و تعرق

  infiltration i میزان نفوذ یافته

  r run off یا رواناب یا هرزاب یا آب جاری شده در سطح

  s -یا + كه كاهش یا افزایش ذخایر آبی در چاله هاست كه در بارش های قبلی به وجود آمده اند.

  حال آبخیزداری اساساً كار كنترل این معادله را بر عهده دارد.

  آبخیزداری یا مدیریت آبخیزها، كار كنترل حفره های آبخیز را بر عهده دارد. مدیریت معانی مختلفی دارد و همه ی این معانی را باید در كار آبخیزداری ببینیم تا با موفقیت عمل كرده باشیم. آبخیزداری كار كنترل اجرای یك حوزه آبخیز را بر عهده دارد كه این اجزا در زیر خواهد آمد.

  اجزای یك حوضه ( حوزه ) ی آبخیز:

  اگر یك محوطه مشخص را به ما نشان بدهند و به ما بگویند كه این یك حوضه آبخیز است تنها چیزی كه از آن منطقه می بینیم چیزی جز سنگ و گودال و چاله و شیار از آن نمی بینیم اما یك حفره ی آبخیز چیزی فراتر از اینهاست . هر حفره ی آبخیز از چند جزء اساسی و عمده تشكیل یافته است :

  1- خاك و زمین شناسی آن 2- پوشش گیاهی3- آب 4- اقلیم5- وضعیت آبراهه ها 6- شیب و توپو گرافی

   

   

  آبخیزداری مدیریت و حفاظت از این سه جزء مهره ای است .

  ارتباط آبخیزداری با سایر رشته ها

  آبخیزداری به عنوان یكی از اساسی ترین رشته های منابع طبیعی ، رشته ای است كه با اكثریت رشته های دیگر علمی ارتباط تنگا تنگی دارد واین ارتباط به گونه ای است كه همگی رشته های دیگر در حكم مهرهایی هستند كه با كنار هم قرار گردی آنها آبخیز داری پا می گیرد امروزه آبخیزداری كل در دانشگاههای كشور تا سطح كارشناسی همرا ه یكی از رشته های اساسی شاخه منابع طبیعی یعنی مرتعداران تدریس می شود و كلاً تشكیل رشته ای به نام مهندسی مرتع و آبخیز داری را می دهد با شاخه های مختلف علمی چون زمین شناسی ،هوا شناسی ، فیزیك ، ریاضی ،گیاه شناسی ، دروس مختلفی از رشته مهندسی عمران همچون مقاومت مصالح استاتیك ونیز هیدرولوژی ، هدرولوژیك ،جغرافیا و سیستم نقشه كشی ومساحی ،عكسهای هوایی وعكسهایی ماهواره ای و ارتباط تنگاتنگی دارد و به كمك رشته ی مرتعداری در جهت پیشرفت علمی و اقتصادی كشور عمل می كند.هر آبخیزداروقتی در یك حوزه آبخیزمستقر می شود از متخصصان مختلفی همچون زمین شناسان ، هیدرولوژیست ها و... اطلاعات خود در را دریافت می كند وروی این اطلاعات كار می كند وبا مدل سازی وكارروی این این دادها كار كنترل و مدیریت حوزه بدست می گیرد

  اهمیت آبخیزداری

  رشته ی آبخیزداری رشته ای است كه كه در جند كشور محدود در دنیا كه انگشت شمارند تدریس می شود.كشورهای چون آمریكاه، ژاپن ایران وچند كشور دیگر از كشورهای هستند كه در این زمینه كار می كنند .وقتی بشنویم كه رودخانه ی زرد چین سال لانه 1750 تن خاك حمل می كند وقتی می شنویم كه گنجاش سد سفید رود از 8/1 میلیارد متر مكعب پس از 8 سال به 900 میلیون متر مكعب رسیده است به اهمیت كار آبخیزداری بیشتر پی می بریم .سفید رود در هر دقیقه 60تن خاك وروسوب در پشت این سد جمع می كند و این جز لطمه به عرصه ی سد سازی و عرصه اقتصادی كشور نمی تواند باشد.برای جل.گیری از این فاجعه ها باید از فرساش خاك در حوزه های آبخیز بالا دست كه آب خود رابه این رودها می ریزند جلوگیری كرد.

  فرسایش چیست واهمیت آن در آبخیزداری تا چه اندازه است

  فرسایش یعنی هر وقت و از بین رفتن وتخریب خاك . فرسایش توسط عوامل مختلف صورت می گیرد ازجمله توسط آب باران از جمله توسط باد ، یخچال و

  پوشش گیاهی ودر كل پوشش سطح زمینی كه ممكن است سنگی و یالاشبرگی هم باشد به صرفه ترین راههای جلوگیری از این فرسایش است اما نقش انسان در فرسایش از همین اعمال می شود ، با تخریب این پوشش گیاهی مخصوصاً با چرای افراطی طو نادرست و نابموقع دامها پوشش های طبیعی كه عظیم ترین بخش آنها مراتع هستند نقش انسان آشكار می شود برای تشكیل هر 25 میلی لیتر خاك چیزی حدود 300 سال زمان لازم است البته فرسایش تا حدی كه فرسایش مجاز گفته می شود اجتناب ناپذیر و تقریباً غیر قابل كنترل است .كه این حد مجاز در جهان چیزی حدود 5/12 تن در هكتار در سال است كه برابر همان مقدار خاكی است كه در این سطح در این مدت تولید می شود . البته با توجه به به شرایط بستر زمین شناشی ایران كه بسترشهر ضعیفی است 7 الی 8 تن خاك نیز زیاد است .پس آنجاست كه اهمیت آبخیز داری برجسته تر می شود .آبخیز داری با كنترل فرساش در حوزه های آبخیز از این معضلات پیشگیری می كند.

  منبع: سایت ایران گل آرا

   

  آخرین مطالب ارسالی

  چند خط با خدا

  خدایا مگذار دعا كنم كه مرا از دشواری ها و خطر های زندگی مصون داری ، بلكه دعا كنم تا در رویارویی با آن ها بی باك و شجاع باشم . مگذار از تو بخواهم درد مرا تسكین دهی بلكه توان چیرگی بر آن را به من ببخشی .

  كلیه حقوق این وب سایت متعلق به نویسنده( محمد آچاك ) می باشد . با تشكر محمد آچاك .
  کتاب طلایی پیام نور