تبلیغات
:: . - اقلیم شناسی ::

.

درباره وبلاگ

  این وب سایت متعلق به محمد آچاك دانشجوی رشته مهندسی مدیریت و آبادانی روستاها دانشگاه پیام نور مركز ایرانشهر می باشد. تلاش ما بر این است تا برای هر چه بهتر شدن و بالابردن سطح علمی دانشجویان عزیز تلاش كنیم .
ما از دیار آفتابیم ، از سرزمین های نخلهای راست قامتی كه انوار طلایی خورشید شاخ و برگشان را نوازش می دهد ، آمده ایم تا اثبات كنیم فرزند خورشیدیم ، گرم و پر حرارت . و سرشار از شوق برای رسیدن به والاترین اهداف . ما جوانیم و آنچه جوان را می سازد تغییر است و نو بودن در همه چیز ، چه افكار و چه اعمال .
یادمان باشد كه ما نهال نخل را بغیر از آب و آفتاب با عشق رویانده ایم . امید آن داریم به لطف پروردگار در فضایی سالم و صمیمی عشق به علم را تجربه كنیم .
پل ارتباطی با مدیر وب لاگ :

E-mail: khodam1370@gmail.com

در پناه لطف بیكران حق سبز و شكوفا باشید .

مدیر وبلاگ : محمد آچاك
جستجو

ساعت فلش

نظر سنجی

ساعت فلش

نظر شما در مورد وب سایت چیست؟
نویسندگان
آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
 • پشتیبانان

  بسم الله الرحمن الرحیم

  با سلام خدمت شما بازدیدكننده گرامی ، به وبلاگ ::انجمن علمی نخل :: خوش آمدید . لطفا برای هرچه بهتر شدن مطالب این وبلاگ ، ما را از نظرات و پیشنهادات خود آگاه سازید و به ما در بهتر شدن كیفیت مطالب وبلاگ یاری رسانید.

  تبلیغات

  برای سفارش تبلیغات با مدیر وبلاگ تماس بگیرید
  یکشنبه 22 اسفند 1389

  اقلیم شناسی (Climatology) عبارت است از مطالعه علمی اقلیم، یعنی توصیف و نمایش اقالیم، تجزیه و تحلیل عوامل، تفاوت بین اقالیم و كاربرد اطلاعات اقلیمی در حل مسائل جامعه و به عبارت دیگر هدف اقلیم شناسی عبارت است از كشف و تبیین رفتار طبیعی اتمسفر و بهره برداری از آن در جهت منافع انسان. علم اقلیم شناسی از زمانهای بسیار دور برای انسان شناخته شده بوده و مردم آن را وضعیت درازمدت حالات اتمسفر می‌دانستند و آن را با بیان روزهای بارانی، هوای خشك و پر از گرد و غبار، بادهای شمالی یا جنوبی و غیره توصیف می‌کردند.

  تقریبا تمام فعالیتهای بشری برای تداوم چرخه زندگی بطور مستقیم یا غیر مستقیم تحت تاثیر هوا و اقلیم است. غذایی كه می خورید، آبی كه می نوشید و یا در امور گوناگون مورد استفاده قرار می دهید، لباسی كه برای مقابله با نوع خاصی از شرایط جوی بر تن می كنید، خانه و مسكنی كه در آن سكونت دارید، كارهایی كه روزانه در تلاش معاش انجام می‌دهید، و یا حتی تمام نیرویی كه به مدد آنها ادامه حیات می‌دهید و بطور كلی تندرستی و عدم آن، همه و همه تحت سلطه و اقتدار آب و هوای قلمرو زیست شماست.

  روش اصلی مطالعه در اقلیم شناسی، جمع نگری یا كلی نگری است یعنی برای مطالعه هر بخش از كره زمین محقق اقلیم شناس تمام ویژگی‌های آن مكان را در ارتباط با یكدیگر و به صورت مجموعه مرتبط بررسی می‌كند. در مطالعه اقلیمی داده‌های لازم در خصوص عناصر اقلیمی مانند دما، بارش و سایر عوامل اقلیمی جمع آوری شده و پردازش گردیده و در جهت شناسایی استعدادها و توانهای اقلیم‌های روی زمین و عملكرد این اقالیم در چرخه حیات برای زندگی انسان بكار می‌رود.

  اقلیم شناسی در محدوده مطالعه به قسمت‌های زیر تقسیم می‌گردد:

  - بزرگ اقلیم شناسی (macro climatology) : به بررسی اقلیم در سطح كره زمین می‌پردازد.

  - متوسط اقلیم شناسی (mezo climatology) : به بررسی اقلیم در سطح یك محدوده در حد ناحیه یا یك شهر می‌پردازد.

   

  - ریز اقلیم شناسی (micro climatology) : به بررسی اقلیم در سطح یك مزرعه یا یك ساختمان می‌پردازد.

  البته مطالعات اقلیمی در هر یك از بخش‌های بالا دارای خصوصیات و ویژگی‌های منحصر به فرد خود می‌باشد و دارای كاربرد‌های متفاوت می‌باشد. برخی از كاربردهای اقلیم شناسی را نیز بطور خلاصه به شرح زیر می‌توان عنوان كرد:

  - صنایع : تعیین موقعیت مكانی صنایع در منطقه، تعیین نوع صنایع سازگار با شرایط اقلیمی، تعیین تاثیر شرایط اقلیمی در محیط كار و ...

  - برنامه ریزی توریست : قطعا یكی از جنبه‌های اساسی در این بخش شرایط آب و هوایی می‌باشد كه نقش اصلی در تدوین برنامه‌های این بخش دارد.

  - برنامه ریزی امور رفاهی : شناخت اقلیم یك منطقه، استعدادهای تفریحی و استراحتگاهی آن را شكوفا می‌كند و در اموری چون برنامه ریزی مسابقات و سرگرمی‌های ورزشی نقش اساسی دارد.

  - حمل و نقل : این بخش در تمام قسمت‌های خود تاثیر پذیری بسیاری از اقلیم دارد.

  - تولید انرژی : شناخت پتانسیل‌های انرژی‌ها مانند انرژی باد و خورشید و...، بكارگیری در طراحی سدهای آبی و...

  - امور نظامی : شناخت اقلیم منطقه از جمله كلیدهای اصلی موفقیت برنامه‌های نظامی می‌باشد.

  - آمایش سرزمین : در تمام برنامه ریزی‌ها و جهت گیری‌های توسعه در یك ناحیه، اقلیم بعنوان یك مهره كلیدی نقش دارد.

  - معماری و شهرسازی : ایجاد فضا‌های شهری و سمت و سوی خیابانها و ساختمانها و سایر اماكن مطالعات اقلیمی را می‌طلبد.

   

  - توسعه روستایی : جهت توسعه روستایی، شناخت محیط طبیعی بعنوان اولین قدم می‌باشد و در این راستا اقلیم بعنوان مهمترین بخش در هدف گذاری توسعه نقش دارد.

  - کشاورزی : گیاهان و حیوانات شدیدا متاثر از آب و هوا می‌باشند و شرایط اقلیمی به عنوان یكی از مهمترین گزینه‌های توسعه كشاورزی و دامداری مطرح می‌باشد.

   

  آخرین مطالب ارسالی

  چند خط با خدا

  خدایا مگذار دعا كنم كه مرا از دشواری ها و خطر های زندگی مصون داری ، بلكه دعا كنم تا در رویارویی با آن ها بی باك و شجاع باشم . مگذار از تو بخواهم درد مرا تسكین دهی بلكه توان چیرگی بر آن را به من ببخشی .

  كلیه حقوق این وب سایت متعلق به نویسنده( محمد آچاك ) می باشد . با تشكر محمد آچاك .
  کتاب طلایی پیام نور