تبلیغات
:: . - هدفهای ترویج كشاورزی ایران ::

.

درباره وبلاگ

  این وب سایت متعلق به محمد آچاك دانشجوی رشته مهندسی مدیریت و آبادانی روستاها دانشگاه پیام نور مركز ایرانشهر می باشد. تلاش ما بر این است تا برای هر چه بهتر شدن و بالابردن سطح علمی دانشجویان عزیز تلاش كنیم .
ما از دیار آفتابیم ، از سرزمین های نخلهای راست قامتی كه انوار طلایی خورشید شاخ و برگشان را نوازش می دهد ، آمده ایم تا اثبات كنیم فرزند خورشیدیم ، گرم و پر حرارت . و سرشار از شوق برای رسیدن به والاترین اهداف . ما جوانیم و آنچه جوان را می سازد تغییر است و نو بودن در همه چیز ، چه افكار و چه اعمال .
یادمان باشد كه ما نهال نخل را بغیر از آب و آفتاب با عشق رویانده ایم . امید آن داریم به لطف پروردگار در فضایی سالم و صمیمی عشق به علم را تجربه كنیم .
پل ارتباطی با مدیر وب لاگ :

E-mail: khodam1370@gmail.com

در پناه لطف بیكران حق سبز و شكوفا باشید .

مدیر وبلاگ : محمد آچاك
جستجو

ساعت فلش

نظر سنجی

ساعت فلش

نظر شما در مورد وب سایت چیست؟
نویسندگان
آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
 • پشتیبانان

  بسم الله الرحمن الرحیم

  با سلام خدمت شما بازدیدكننده گرامی ، به وبلاگ ::انجمن علمی نخل :: خوش آمدید . لطفا برای هرچه بهتر شدن مطالب این وبلاگ ، ما را از نظرات و پیشنهادات خود آگاه سازید و به ما در بهتر شدن كیفیت مطالب وبلاگ یاری رسانید.

  تبلیغات

  برای سفارش تبلیغات با مدیر وبلاگ تماس بگیرید
  یکشنبه 22 اسفند 1389

  هدف ترویج كشاورزی در اولین دهه تاسیس عبارت بود از:

  فراهم آوردن موجبات ارتقاء بر سطح زندگی كشاورزان و تامین رفاه اقتصادی و اجتماعی بهتر برای جامعه تولید كننده محصولات كشاورزی كشور به طوری كه با تجهیز نیروی انسانی و افزایش درجه اگاهی و كارایی و مهارت آنها از روشهای پیشرفته تولید و استفاده از تكنیك های جدید بتوانند به نفع یك اقتصاد پیشرفته روستایی از منابع تولید كشاورزی و انسانی خود به بهترین وجه بهره برداری نموده و از مظاهر زندگی جدید برخوردار گردند. بدیهی است رسیدن به چنین هدفی منافع كلی از نظر همه طبقات را در بر خواهد داشت و كمك به پیشرفت اقتصاد كشور خواهد بود.

  اینك، پس از گذشت نزدیك به چهار دهه از عمر ترویج كشاورزی در ایران، دریافته ایم كه به صرف تجهیز نیروی انسانی شاغل در بخش كشاورزی به منظور افزایش میزان تولید در واحد سطح نمی توان به هدف «ارتقاء سطح زندگی كشاورزان و روستائیان» نایل شد. زیرا مشهود است كه این ارتقاء تنها تابعی از افزایش میزان تولید نیست،بلكه عوامل متنوعی شرط بالا رفتن سطح زندگی كشاورزان است، كه افزایش میزان محصول هم می تواند یكی از آنها باشد. از جمله عواملی كه در این رابطه می توان نام برد عبارتند از فرهنگ جامعه، سطح آموزش و پرورش در جامعه، بهداشت عمومی، تغذیه خانواده ها، ارتباطات، مدیریت تولید، بازاریابی محصولات، اعتبارات تولید، بیمه محصول و تضمین قیمت ها و عوامل متعدد دیگری از این قبیل.

   تاریخ چند ساله ترویج در ایران نشان داده است كه تنها آموزش و بالا بردن سطح معلومات و اطلاعات فنی و علمی كشاورزان در رشته های كشاورزی كافی نبوده، بلكه اجرای برنامه های آموزشی ترویج نیاز به تهیه و در اختیار گذاشتن نهاده های تولید و هم چنین تامین اعتبار مورد لزوم جهت عملیات زراعی دارد.

   یعنی زارع بر اثر آموزش به نتیجه مصرف كودهای شیمیایی، بذور اصلاح شده و مبارزه با آفات و سایر عوامل كشاورزی واقف شده و آماده برای مراحل بعدی كه احتیاج به آموزش در سطح بالاتر و اخذ تجربه و دانش بیشتر است می باشد. در این مرحله برای زارع میزان استفاده حداكثر از انواع مختلف كود شیمیایی در واحد سطح و انتخاب بهترین ارقام بذور اصلاح شده برای برداشت محصول بیشتر تا بكار بردن ماشین های كشاورزی و مكانیزه كردن زراعت و محدود كردن كشت های متنوع و مختلف مطرح می باشد كه مسئله آموزش مدیریت مزرعه برای كشاورزان جزو برنامه های آموزشی ترویجی در این مرحله پی ریزی شده است.

   و سرانجام، در سازمان دهی اداره ی امور كشاورزی كشور از طریق تشكیل مراكز خدمات كشاورزی، روستایی و عشایری طی قانون مصوب چهاردهم خرداد 1359 شورای انقلاب جمهوری اسلامی ایران چنین آمده است:

   هدف و منظور از تشكیل مركز خدمات كشاورزی و روستایی و عشایری دهستان عبارت است از: توسعه فعالیتهای كشاورزی، روستایی، عشایری و ارایه خدمات فنی، اعتباری، زیربنایی، رفاهی، آموزشی و تحقیقی و ترویجی و تهیه و تجهیز و توزیع وسایل و لوازم و نهاده های كشاورزی و تسهیلات خدمات بازرگانی و سایر فعالیتهای مرتبط با امور مذكور، با توجه به نیازهایی كه از طریق شوراها اعلام می شود با جلب همكاری و مشاركت مستمر مردم

  منبع: انجمن متخصصین كشاورزی

  آخرین مطالب ارسالی

  چند خط با خدا

  خدایا مگذار دعا كنم كه مرا از دشواری ها و خطر های زندگی مصون داری ، بلكه دعا كنم تا در رویارویی با آن ها بی باك و شجاع باشم . مگذار از تو بخواهم درد مرا تسكین دهی بلكه توان چیرگی بر آن را به من ببخشی .

  كلیه حقوق این وب سایت متعلق به نویسنده( محمد آچاك ) می باشد . با تشكر محمد آچاك .
  کتاب طلایی پیام نور